22. Lattomeriajo 13.9.2020


22. Lattomeriajo järjestetään sunnuntaina 13.9.2020 klo 11.00
Lattomeriajo on tänä vuonna Skoda cupin osakilpailu.
Reitti on viime vuosilta tuttu. Valtatie 8:n sijaan ajetaan nykyisin sen vieressä kulkevaa rinnakkaistietä/
kevyenliikenteen väylää Pinomäen risteyksen ja Käärmemäen välillä. Maaliin tullaan Pinomäentieltä Maneesitietä pitkin (lyhyt soratieosuus) maalisuoralle.

 

KILPAILUKESKUS

Isomäentien parkkipaikka, 28500 Pori, Astora-areena vastapäätyä. Kilpailijoiden käytössä on Maauimalan pukuhuoneet, Maamiehenkatu 8, Astora-areenan takana.

 

LÄHTÖ

Lähtö tapahtuu Isomäentien eteläpuolella olevalta kevyenliikenteen väylältä tekojääradan kohdalta.

Vapaa vauhti alkaa Pinomäentien risteyksen jälkeen kevyenliikenteen väylällä noin 1,5 km saattoajon jälkeen.

 

MAALI

Maali on Maneesintielle n. 1km päässä Karhuhallilta. 

 

KILPAILULUOKAT JA MATKAT

Klo 11.00 Juniorilähdöt Karhuhallin ympäristössä n. 1,43 km reitti
N/M-10, N-12    4 kierrosta 5,7km

M-12, N-14         6 kierrosta 8,6km

M-14                   8 kierrosta 11,5km

 

Pidempi n. 15,2 km reitti

12.00  Kategoria 3, M16                         3 kierrosta n. 47km

12.10 N-Elite/N-18, N-16  Skoda cup   3 kierrosta n. 47km

 

13.45 M-Elite/M-18  Skoda cup            7 kierrosta n. 109km (lähtö starttaa N/Kat3 -lähdön tultua maaliin)

13.50 Kategoria 2                                    5 kierrosta n. 77km

 

REITIT

Juniorien N/M10-N/M14 lyhyt 1,43 km reitti: Ride with GPS -tiedostona

Pitkä reitti, Lattomeren lenkki 15,2 km reitti: Ride with GPS-tiedostona

 

OSANOTTOMAKSUT
Skoda Cup N-elite/N-18 ja M-elite/M-18   45€ 
N/M-16, kat2 ja kat3  35€
N/M10-14   17€
Osanottomaksuihin sisältyy Chip-maksu. Kaikissa lähdöissä on käytössä Chip-ajanotto.
 

ILMOITTAUTUMINEN

Ilmoittautumislinkki Lattomeriajo 2020
Ilmoittautumine on päättynyt.

Download
TEKNINEN OPAS
22. Lattomeriajon tekninen opas, päivitetty 8.9.2020
TekninenOpas2020Lattomeriajo.pdf
Adobe Acrobat Document 665.8 KB
Download
22. Lattomeriajo Lähtöluettelot
Lähtöluettelo. päivitys 12.9.2020 14.30
Lattomeriajo2020LL.pdf
Adobe Acrobat Document 32.1 KB

21. Lattomeriajo 22.4.2019


Kotimaan maantiekilpailukauden perinteinen avauskilpailu, kotimainen kevätklassikko Lattomeriajo ajettiin pääsiäismäänantaina 22.4.2019 Lattomeren peltoaukeaa kiertäen.

 

TULOKSET:

Download
21Lattomeriajo2019Tulokset.pdf
Adobe Acrobat Document 63.0 KB

20. Lattomeriajo 15.4.2018


Download
20. Lattomeriajo, Pori 15.4.2018 Tulokset
20LattomeriajoTulokset2018.pdf
Adobe Acrobat Document 76.6 KB

19. Lattomeriajo 17.4.2017


Kuvia 19. Lattomeriajosta:

https://jaribirling.kuvat.fi/kuvat/2017+LATTOMERIAJO+17.4/

https://mikon.1g.fi/kuvat/2017/Lattomeriajo/

 


Download
19. Lattomeriajo 17.4.2017 Ulvila Tulokset
Tulokset2017_Lattomeriajo.pdf
Adobe Acrobat Document 95.3 KB


Download
18. Lattomeriajo 2016 Tulokset
Aiempien vuosien tulokset löytyvät Tulosarkisto-sivulta.
Lattomeriajo2016Tulokset.pdf
Adobe Acrobat Document 27.9 KB


POLJENTO.COMin kisaraportti 2016 Lattomeriajosta:

http://poljento.com/pyoran-viikko-kauniissa-kevatsaassa

 

LATTOMERIAJO STRAVASSA:

https://www.strava.com/activities/548545441


Lattomeriajon voittajat

MIEHET YLEINEN/ELITE

1999 Ilpo Kyllönen   KoiIsku
2000 Ilpo Kyllönen   KoiIsku
2001 Antti Träskelin   KoiIsku
2002 Jari Syvänen   KoiIsku
2003 Ilpo Kyllönen   KoiIsku
2004 Tommi Martikainen  TuUL
2005 Mikko Aalto   JurVo
2006 Timo-Jaakko Toivanen  CC Picaro
2007 Mart Ojavee   Kalev Chocolate Team
2008 Jouko Mäkelä  Continental Team
2009 Mika Vilen  CCH
2010 Sami Tiainen  TWD-Länken
2011 Jukka Heinikainen  TWD-Länken
2012 Mika Simola TuUL

2013 Samuel Pökälä  TWD-Länken
2014 Sami Tiainen  TWD-Länken (Elite)
2015 Roope Nurmi TWD-Länen  (Elite)
2016 Sami Tiainen  TWD-Länken  (Elite)

2017 Jesse Kaislavuo TWD-Länken (Elite)

2018 Matti Manninen GIF-Chebici (Elite)

2019 Ukko Peltonen TWD-Länken (Elite)

MIEHET KILPA/Kategoria 2
2014 Antti Olenius  PoTa (Kilpa)
2015 Simo Sildén  JäPy  (Kilpa)
2016 Kare Kaskinen  PoTa  (Kilpa)

2017 Mikko Hyrkkänen  Stanga (Kat2)

2018 Tuomas Tirkkonen  IBD (Kat2)

2019 Tuomas Plattonen CCH (Kat2)

NAISET YLEINEN

2001 Enni Tasku KoiIsku
2002 Tuula Lepistö PoTa
2004 Tuula Lepistö PoTa
2005 Kristiina Iisakkila TaSi
2006 Paula Suominen TuUL
2007 Lotta Lepistö PoTa
2008 Terhi Salmenoja TuUL
2009 Terhi Salmenoja TuUL
2010 Elisa Arvo CCH
2011 Elisa Turunen CCH
2012 Maija Rossi TWD
2013 Elisa Turunen CCH/NRW
2014 Laura Vainionpää KaKa/Medilaser
2015 Michaela Åvall  ACT
2016 Mari Pehkonen  JäPy

2017 Aliisa Priha  Stanga

2018 Aino Hämäläinen KorsKa

2019 Eva Lehtonen Stanga

 



KUVIA LATTOMERIAJOSTA 2016   (Jari Wiksten)