Satakunta Cup


SATAKUNTA CUP 2017

Satakunta Cupin sihteeriseurana toimii vuonna 2017 Koiviston Isku.

Satakunta Cupin 2017 osakilpailut:

ti 25.04.  SaC1  Tempo 10km Preiviiki, PoPyKa

ti 02.05.  SaC2  Maantieajo 47/33km Harjakangas, PoTa

ti 30.05.  Sac3  Kortteliajo Söörmarkku, Palstakallio, PoTa

ti 13.06.  SaC4  Rata, lyhyet matkat, Porin Stadion, KoiIsku, PoPyKa, PoTa

ti 13.06.  Sac5  Rata, pitkät matkat, Porin Stadion, KoiIsku, PoPyKa, PoTa

ti 11.07.  SaC6  Maantieajo 56/34km Vasarainen, RSP

ti 22.08.  SaC7  Tempo 20km Säkylä, SäkY

la 23.09.  SaC8  XCO, Massi, Ulvila, PoTa

la 07.10.  SaC9  Cyclocross, Noormarkku, PoTa

 

Tiistain kilpailut alkavat klo 18.30, ilmoittautuminen klo 18 mennessä ja lauantai kilpailut alkavat klo 13.00, ilmoittautuminen klo 12.30 mennessä.

Satakunnan Kilpailukalenteri löytyy vasemmalta navigaatiosta Kilpailukalenteri -kohdasta.


TULOKSET 2017

SaC 1 Tempo 10km, Preiviiki, Pori 25.4.2017

Porin Pyörä-Karhut

Naiset: 1) Anu Pörsti PoPyKa 19.52, 2) Tuula Lepistö PoTa 20.05
M-60: 1) Tapio Särkkä PoTa 27.48

M-50: 1) Jyrki Lepistö PoTa 14.47

M-40: 1) Teemu Salonen PoTa 15.17

M-yleinen: 1) Juho Keskinen PoTa 15.30

Cup-sarja: 1) Jyrki Lepistö PoTa 14.47, 2) Teemu Salonen PoTa 15.17, 3) Juho Keskinen PoTa 15.30

 

SaC 2 Maantieajo 48/33km, Harjakangas, Pori 2.5.2017

Porin Tarmo

Naiset 33km: 1) Sanna Juujärvi RSP 1.03.23 2) Anu Pörsti PoPyKa 1.09.05, 3) Tuula Lepistö PoTa 1.11.01

M-70 33km: 1) Jukka Rintala PoTa 1.01.37

M-60 33km: 1) Kari Loukkola PoPyKa 1.01.37

M-50 48km: 1) Jyrki Lepistö PoTa 1.18.56, 2) Mika Pihkoluoma RSP 1.18.56, 3) Pekka Saari KoiIsku 1.20.05, 4) Kari Salo RSP 1.26,05

M-40 48km: 1) Teemu Salonen PoTa 1.18.56

M-yleinen 48km: 1) Joni Loukkola PoPyKa/CCH 1.16.34, 2) Daniel McNab RSP 1.18.56, 3) Anna-Maria Jäpölä PoTa 1.18,56, 4) Jarno Stenroos PoTa 1.18.56, 5) Juho Keskinen PoTa 1.26.05

Cup-sarja 48km: 1) Joni Loukkola PoPyKa/CCH 1.16.34, 2) Daniel McNab RSP 1.18.56, 3) Jyrki Lepistö PoTa 1.18.56, 4) Mika Pihkoluoma RSP 1.18.56, 5) Anna-Maria Jäpölä PoTa 1.18,5, 6) Teemu Salonen PoTa 1.18.56, 7) Jarno Stenroos PoTa 1.18.56, 8) Pekka Saari KoiIsku 1.20.05, 9)
Kari Salo RSP 1.26.05 10) Juho Keskinen PoTa 1.26.05

 

SaC 3 Kortteliajo 3/10 kierrosta, Palstakallio, Pori 30.5.2017

Porin Tarmo

3 kierrosta, n 6 km

Naiset: 1) Mari Fabig PoTa 10.56, 2) Anu Pörsti PoPyKa 11.06

10 kierrosta, n. 20 km

Cup-sarja: 1) Arto Vainionpää JurVo 28.37, 2) Daniel McNab RSP 29.48, 3) Jyrki Lepistö PoTa 29.49, 4) Jarno Stenroos PoTa 29.53, 5) Teemu Salonen PoTa 30.02, 6) Juho Keskinen PoTa 30.46, 7) Kimmo Kauko RSP 30.51, 8) Pekka Saari KoiIsku 30.59

M-yleinen: 1) Arto Vainionpää JurVo 28.37, 2) Daniel McNab RSP 29.48, 3) Jarno Stenroos PoTa 29.53, 4) Juho Keskinen PoTa 30.46

M40: 1) Teemu Salonen PoTa 30.02

M50: 1) Jyrki Lepistö PoTa 29.49, 2) Kimmo Kauko RSP 30.51, 3) Pekka Saari KoiIsku 30.59

 

1 kierros 900 M:

 

900m

 

N-10: 1) Vilhelmiina Salonen PoTa 3.31, 2) Ellen Kallio PoTa 3.42, 3) Åsa Elonen PoTa 3.48, 4) Aava Danielsson PoTa 4.43, 5) Jutta Kyynäräinen PoTa 5.45

 

M-10: 1) Emil Kehusmaa PoTa 2.43, 2) Niilo Korvenkangas PoTa 3.03, 3) Leo Pakkasela PoTa 3.19, 4) Tomas Koivuniemi PoTa 3.28, 5) Mikael Jansson PoTa 3.37, 6) Luka Lepistö PoTa 3.44, 7) Eemil Mäkelä PoTa 3.58

 

3 kierrosta 2,7 KM:

 

M-12: 1) Leo Fabig PoTa 11.17, 2) Veeti Lepistö PoTa 12:16, 3) Sebastian Kuusisto PoTa 12:45, 4) Juuso Vuoli PoTa 12.45, 5) Aleksi Henttinen PoTa 13.29, 6) Matias Salo PoTa 13.55, 7) Frans Czitron PoTa 13.57, 8) Timi Iiliäinen PoTa 15.22, 9) Ilmari Pakkasela PoTa 15.23, 10) Aaro Keskimäki PoTa 15.40, 11) Aapo Tiainen PoTa 16.06, M-12 DNF Eetu Hissa PoTa -1 kierr.

 

N-12: 1) Silja Henttinen PoTa 12.16, 2) Emilia Helmi PoTa 12.45, 3) Julia Peltomaa PoTa 13.23, 4) Vilma Iivonen PoTa 13.53, 5) Elviira Venho PoTa 13.54, 6) Eveliina Kauppi PoTa 14.07, 7) Viivi Viita PoTa 15.18

 


 

SaC 4 Ratakilpailut, Porin Stadion 13.6.2017

Koiviston Isku, Porin Pyörä-Karhut ja Porin Tarmo

Lyhyet matkat

500 m Naiset 1) Tuula Lepistö PoTa 56.18, 2) Anu Pörsti PoPyKa 57.40

M-8: 1) Waltteri Salonen PoTa 1.10,0

1000 m M-40: 1) Teemu Salonen PoTa 1:29,8

M-50: 1) Jyrki Lepistö PoTa 1.30,0

Cup-sarja: 1) Teemu Salonen PoTa 1:29,8, 2) Jyrki Lepistö PoTa 1.30,0

 

Fillarikoululaiset 500 m:

6 vuotiaat: 1) Niilo Korvenkangas 1.25, 2) Mikael Jansson 1.33, 3) Sisu Kuusisto 1.35, 4) Siiri Iisakkala 1.44, 5) Aava Danielsson 2.16

7-vuotiaat: 1) Kristofer Kuusisto 1.11, 2) Emil Kehusmaa 1.17, 3) Tomas Koivuniemi 1.20, 4) Lauri Luopakka 1.22

8-vuotiaat: 1) Leo Pakkasela 1.15, 2) Veeti Rinne 1.20

9-vuotiaat: 1) Aaro Hankaniemi 1.08, 2) Niko Potapkin 1.12, 3) Veikka Iivonen 1.13, 4) Jatta Kyynäräinen 1.43

10-vuotiaat: 1) Sebastian Kuusisto 1.01, 2) Jesse Souko 1.11, 3) Ilmari Pakkasela 1.12, 4) Viivi Viita 1.13, 5) Eetu Hissa 1.21

11-vuotiaat: 1) Aleksi Laine 1.00, 2) Frans Czitron 1.07, 3) Timi Iilikäinen 1.08

12-vuotiat: 1) Matias Salo 1.00, 2) Julia Peltomaa 1.02, 3) Casper Kivimäki 1.04, 4) Elviiva Venho 1.05, 5) Juuso Vuoli 1.06, 6) Aino Ranki 1.07

 

 

SaC 5 Ratakilpailut, Porin Stadion 13.6.2017

Koiviston Isku, Porin Pyörä-Karhut ja Porin Tarmo

Pitkät matkat

2000 m Naiset:1) Anu Pörsti PoPyKa 3.58,3, 2) Tuula Lepistö PoTa 4.03.8

3000 m M-40: 1) Teemu Salonen PoTa 4.44,7

M-50: 1) Jyrki Lepistö PoTa 4.42,4

Cup-sarja: 1) Jyrki Lepistö PoTa 4.42,4, 2) Teemu Salonen PoTa 4.44,7

 

 

SaC 6 Maantieajo, Rauma   11.7.

Rauman Seudun Pyöräilijät

Miehet 53km Cup-sarja: 1) Joni Loukkola CCH 1.19,32, 2) Juho Keskinen PoTa 1.23,32, 3) Danny McNab RSP sa, 4) Mika Pihkoluoma RSP sa (M 50 1.), 5) Jyrki Lepistö PoTa sa (M 50 2.), 6) Anna-Mari Jäpölä PoTa sa, 7) Pekka Saari KoiIsku sa (M 50 3.), 8) Kimmo Kauko RSP sa (M 50 4.), 9) Joonas Ylikahri PoTa 1.30,55, 10) Teemu Salonen PoTa (M 40 1.) 1.35,35

M-yleinen: 1) Joni Loukkola CCH 1.19,32, 2) Juho Keskinen PoTa 1.23,32, 3) Danny McNab RSP sa, 4) Anna-Mari Jäpölä PoTa sa, 5) Joonas Ylikahri PoTa 1.30,55

M-40: 1) Teemu Salonen PoTa 1.35,35

M-50: 1) Mika Pihkoluoma RSP sa, 2) Jyrki Lepistö PoTa sa, 3) Pekka Saari KoiIsku sa, 4) Kimmo Kauko RSP sa

Naiset 30km: 1) Sanna Juujärvi RSP 52,16, 2) Tuula Lepistö PoTa 58,56, 3) Anu Pörsti PoPyka sa.


 

SaC 7 Pitkä Tempo, Säkylä 22.8.2017
Säkylän Yritys
20 km
M70:
1) Rintala Jukka PoTa 34:05,0
M60: 1) Vuorinen Jorma SäkY 32:50,6, 2) Loukkola Kari PoPyKa 33:01,3

Naiset: 1) Juujärvi Sanna RSP 32:26,9, 2) Pörsti Anu PoPyKa 38:56,3, 3) Lepistö Tuula PoTa 40:47,8

M50: 1) Lepistö Jyrki PoTa 30:05,7, 2) Pihkoluoma Mika RSP 30:21,9, 3) Salo Kari RSP 31:17,2, 4) Niittymäki Ari PoTa 33:47,2, 5) Lehtonen Timo SäkY 35:23,7

M Yleinen: 1) Loukkola Joni CCH 27:42,3, 2) Pohjalainen Janne SäkY 28:49,9, 3) McNab Dani RSP 31:29,1, 4) Ylikahri Joonas PoTa 31:42,1

Cupsarja: 1) Loukkola Joni CCH 27:42,3, 2) Pohjalainen Janne SäkY 28:49,9, 3) Lepistö Jyrki PoTa 30:05,7, 4) Pihkoluoma Mika RSP 30:21,9, 5) Salo Kari RSP 31:17,2, 6) McNab Dani RSP 31:29,1, 7) Ylikahri Joonas PoTa 31:42,1, 8) Niittymäki Ari PoTa 33:47,2, 9) Lehtonen Timo SäkY 35:23,7

 

 SaC 8 XCO, Massi Ulvila 23.9.2017

Porin Tarmo

13,8 km (3 kierrosta)

M Yleinen: 1) Andre Fabig PoTa 57,02
M-50: 1) Jyrki Lepistö PoTa 1:05,25. 2) Pekka Saari KoiIsku 1:09,45

9,2 km (2 kierrosta)
Naiset: 1) Elle Porri PoTa 47,09, 2) Tuula Lepistö PoTa -1krs, 42,42
4,6 km (1 kirros)

M-16: 1) Ville Tiirikainen PoTa 23,12
M-12: 1) Leo Fabig PoTa 23,52, 2) Sebastian Kuusisto PoTa 24,57, 3) Juuso Vuoli PoTa 30,08

1,05 km (3 kierrosta)
M-10: 1) Veikka Iivonen PoTa 5,47

700 m (2 kierrosta)

M-8: 1) Kristofer Kuusisto PoTa 4,50, 2) Lauri Luopakka PoTa 5,05, 3) Niilo Korvenkangas PoTa 5,06


SaC 9 CX, Kirkkokangas Noormarkku 7.10.2017

 

Porin Tarmo

 


1 km:

 

M-5 1) Julius Porri PoTa 6.56
2 km:

 

M-8 1) Kristofer Kuusisto PoTa 8.42
6,4 km:

 

M-10 1) Veikka Iivonen PoTa 24.30
M-12 1) Juuso Vuoli PoTa 25.19, 2) Sebastian Kuusisto PoTa 27.46, 3) Casper Kivimäki PoTa -1 kierros 12,56
Naiset: 1) Tuula Lepistö PoTa 27.44
12,8 km:

 

Miehet: 1) Pekka Niemi PoTa 26.00, 2) Joonas Ylikahri PoTa 35.27
M-50: 1) Jyrki Lepistö PoTa 34.12
Cup-sarja: 1) Pekka Niemi PoTa 26.00, 2) Jyrki Lepistö PoTa 34.12, 3) Joonas Ylikahri PoTa 35.27

 

 


Satakunta Cupin Pistetilanne  

Download
Satakunta Cupin pisteet 2017
Satakunta Cupin pistetilanne 8/9 osakilpailun jälkeen. Päivitetty 26.9.2017
Kokonaispisteisiin lasketaan enintään kuuden kilpailun pisteet. Taulukkoon merkitty punaisella pisteet, joita ei huomioita loppupisteissä.
SAC2017Pisteet.xls
Microsoft Excel Table 24.0 KB


AIEMMAT CUP-VOITTAJAT

 

1984 Taisto Candolin, PoTa
1985 Jukka Ajomo, RSP

1986 Kauko Knuutila, RTU
1987 Jorma Vuorinen, SäkY

1988 Ilpo Kyllönen, KoiIsku

1989 Ilpo Kyllönen, KoiIsku

1990 Ilpo Kyllönen, KoiIsku

1991 Ilpo Kyllönen, KoiIsku

1992 Ilpo Kyllönen, KoiIsku

1993 Ilpo Kyllönen, KoiIsku

1994 Juha Rokka, KoiIsku

1995 Ilpo Kyllönen, KoiIsku

1996 Ilpo Kyllönen, KoiIsku

1997 Juha Rokka, KoiIsku

1998 Ilpo Kyllönen, KoiIsku

1999 Ilpo Kyllönen, KoiIsku

2000 Juha Rokka, KoiIsku

2001 Antti Träskelin, KoiIsku

2002 Ilpo Kyllönen, KoiIsku

2003 Jukka-Pekka Santala, KoiIsku

2004 Jukka-Pekka Santala, KoiIsku

2005 Antti Träskelin, KoiIsku

2006 Antti Träskelin, KoiIsku

2007 Antti Träskelin, KoiIsku

2008 Jukka-Pekka Santala, KoiIsku

2009 Matti Manninen, PoTa

2010 Matti Manninen, PoTa
2011 Joni Loukkola, PoPyKa

2012 Janne Junnila, PoPyKa
2013 Joni Loukkola, PoPyKa
2014 Joni Loukkola, PoPyKa
2015 Juho Keskinen PoTa

2016 Joni Loukkola, PoPyKa

2017 Jyrki Lepistö, PoTa

CUP-VOITOT AJAJITTAIN

 

11 Ilpo Kyllönen, KoiIsku

4 Antti Träskelin, KoiIsku

4 Joni Loukkola, PoPyKa

3 Juha Rokka, KoiIsku

3 Jukka-Pekka Santala, KoiIsku
2 Matti Manninen, PoTa
1 Taisto Candolin, PoTa

1 Jukka Ajomo, RSP
1 Kauko Knuutila, RTU

1 Jorma Vuorinen, SäkY

1 Janne Junnila PoPyKa
1 Juho Keskinen PoTa

 

 

CUP-VOITOT SEUROITTAIN

 

21 Koiviston Isku
5 Porin Pyörä-Karhut
4 Porin Tarmo
1 Rauman Seudun Pyöräilijät

1 Rauman Työväen Urheilijat
1 Säkylän Yritys